Media
Jobbade som reporter på SR – var samtidigt politiker för V
Publicerad: 5 mars 2018, 08:37
Foto: Robin Rundqvist/Andreas Elgstrand
Elin Segerlind är riksdagskandidat för Vänsterpartist. Förra året intervjuade hon politiker i sitt jobb för Sveriges Radio. Samtidigt som hon arbetade för partiet i Västra Götaland.
Elin Segerlind sitter i styrelsen för Vänsterpartiet i Fyrbodal. Hon valdes in i samma veva som hon jobbade som journalist på P4 Värmland som reporter, programledare och nyhetspresentatör. Det rapporterar P4 Väst.
I mars 2017 valdes hon in i Vänsterpartiets representantskap i Västra Götaland, partiets beslutande nivå för länet. Samtidigt jobbade hon som reporter och intervjuade flera politiker; en miljöpartistisk riksdagsledamot, en ordförande i Liberala ungdomsförbundet och även en ombudsman för Vänsterpartiet i Göteborg.
Med Rosanna Dinamarcas avhopp från Vänsterpartiet är Elin Segerlind toppkandidat för Fyrbodal inför riksdagsvalet. I en intervju med P4 Väst medger P4 Värmlands kanalchef Ulla Walldén att kanalen brustit i att kontrollera av uppgifterna.