söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Kris-medlem JK-anmäler TV4-reporter

Publicerad: 12 juni 2008, 12:42

Kris-medlemmen Masoud Beik JK-anmäler TV4 och reportern Emma Jidemyr efter att hon under vittnesförhöret i Lejonroos-målet röjde honom som källa i det omtvistade reportaget.
– Det är en frukansvärd kränkning. Jag känner mig svartmålad och förtalad, säger Beik i en kommentar.

Ämnen i artikeln:

MediaMedier

Resume.se har tidigare skrivit om förhöret under rättegången mellan Erica Lejonroos och TV4 där reportern Emma Jidemyr vittnade. Under förhöret avslöjade hon att Kris-medlemmen Masoud Beik var en källa i reportaget.

–  Jag uppfattade inte att det skulle vara några problem att jag namnger honom, sa Jidemyr till Resume.se i samband med rättegången.

Av den åsikten är inte Masoud Beik, som senare framträtt i Resumé och varit upprörd över Jidemyrs agerande. Han JK-anmäler TV4 och Jidemyr.

– Jag ville för det första inte bli intervjuad av TV4 och Emma Jidemyr och jag ville absolut inte bli citerad, skriver Masoud Beik i JK-anmälan.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev