onsdag29 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

LD Media återuppstår

Publicerad: 4 mars 2013, 09:17

Haig Daniels

Foto: Saga Berlin

Toppsäljaren Haig Daniels lämnar Spoon och återförenas med sin gamle parhäst Per Laredius. Han har med sig sitt uppdrag för Spoon till det nya bolaget.

Ämnen i artikeln:

Spoon

KB

Krister Berntsson


– Jag hoppas att vi i det nya bolaget kan utveckla samarbetet med Spoon, säger Haig Daniels.

Haig Daniels och Per Laredius bolag LD Media var hårt knutet till Bonnier Tidskrifter och sålde för Privata Affärer och Veckans affärer. Bolaget såldes till Bonnier Tidskrifter 2008 och Laredius och Daniels gick vidare till olika poster inom förlaget.

Haig Daniels har de senaste åren jobbat för BT:s kundtidningsförlag Spoon. Per Laredius lämnade Bonnier Tidskrifter förra året för att starta Laredius Consulting.

Och nu återförenas de när Haig Daniels går in som partner i Laredius Consulting.

– BT har varit en fantastisk arbetsgivare, säger Haig Daniels. Bonnier Tidskrifter kommer alltid ligga varmt om hjärtat i och med Spoon tillhör Bonnier Growth Media kommer jag att fortfarande jobba för Bonnier.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev