Media
"Motha fuckin helt otroligt"
Publicerad: 10 mars 2010, 14:51
Drömmen om att få vara med i TV4:s Parlamentet är nära att gå i uppfyllelse för teknikskribenten, Amelia-bloggaren och komikern Karin Adelsköld.
Hon ska få provfilma för programmet.
– Motha fuckin helt otroligt, skriver hon i bloggen.
MH
Magnus Helander
Karin Adelsköld.
Karin Adelsköld, med ett förflutet på Sveriges Radio, är teknikskribent på lillagumman.se, föreläsare, Amelia-bloggare – och stand up komiker.
I dag fick hon ett glädjebesked – hon är inbjuden till audition för Parlamentet, som hon drömt om att få vara med i.
– Helt otroligt. Jag trodde på sin höjd att jag kunde få komma och titta på en audition om tre år (tänkte att det här blir en en blogg som får hålla på i tio-femton år). För det är så svårt att komma med. Det är så många som vill. Det är såååååå många som vill. Och, faktiskt, jag har bara hållt på i 1,5 år, skriver hon i bloggen på amelia.se.
Hon är medveten om den tuffa konkurrensen men skriver att det är underbart att bara få vara med på en Parlamentet-audition. Den äger rum på fredag.