Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 31 juli 2009, 07:23
Prinsessan Madeleine får 4,2 miljoner kronor i skadestånd för tyska skriverier om påstådda graviditeter och äktenskapsplaner.
Ämnen i artikeln:
Prinsessan MadeleineDet handlar om ett tiotal artiklar i tidningar från förlaget Klambt, med titlar som Frau mit Herz och Welt der Frau, med olika falska uppgifter om den svenska prinsessans liv. Bland annat att hon skulle vara gravid och på väg att gifta sig.
Publiceringarna ägde rum åren 2000–04, och stämningen gjordes 2005 via kungahusets tyske stjärnadvokat Matthias Prinz.
Den 27-åriga svenskan har utsatts för en "hänsynslös" skvallerkampanj, tycker domstolen i Hamburg, som med det höga skadeståndet hoppas kunna skrämma skvallerpressen, rapporterar TT.
Oberlandesgericht, ungefär Högsta domstolen på delstatsnivå, höjer skadeståndsbeloppet till den svenska prinsessan, som av lägre instans hade satts till 300 000 euro, till 400 000 euro.
Enligt det svenska kungahuset ska skadeståndet, som motsvarar 4,2 miljoner kronor, gå till välgörande ändamål.
Linus Fremin
Ämnen i artikeln:
Prinsessan Madeleine