Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 16 november 2009, 12:05
Smålandsposten har i designtävlingen European Newspaper Award utsetts till Europas bästa lokaltidning. – Fantastiskt roligt. Ett av de finaste priserna en tidning kan få, säger Magnus Karlsson, Smålandspostens chefredaktör till den egna tidningen.
241 tidningar från 27 länder deltog i den elfte upplagan av European Newspaper Award. Juryn lyfter fram Smålandspostens läsvänlighet och bildspråk som understöds av lokalt bildmaterial, med faktarutor och grafik.
Tidningen genomförde en stor omgörningen för två år sedan.
– Vi på Smålandsposten har som mål att göra en tidning som är lättöverskådlig, som är lätt att hitta i. Därför är det extra roligt att just det uppmärksammas i juryns motivering, trots att bara en i juryn är svensk går de intentionerna över språkgränserna, säger Magnus Karlsson.
Peter Willebrand