Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 1 Februari 2011, 15:52
TT-Gruppen startar nytt kompetenscentrum, TT-kompetens. Chef för den nya satsningen blir Thorbjörn Lindskog. – Kompetensfrågorna har fått ett mer prioriterat läge hos medieföretagen.
Ämnen i artikeln:
TT-gruppenTT:s lokaler vid Slussen i Stockholm. Foto: Andreas Elgstrand.
Målet med TT-kompetens är att erbjuda företag skräddarsydda utbildningar och att utveckla företagens kompetensverksamhet. Främst riktar man sig till företag inom mediebranschen.
– Det finns ett behov att få hjälp med kompetensfrågor i större utsträckning än tidigare. Det handlar inte bara om att skicka personalen på olika utbildningar, berättar Thorbjörn Lindskog.
Han tror att en del företag kan komma att outsourca sin kompetensverksamhet till TT-Kompetens i framtiden.
Inledningsvis kommer man framför allt att erbjuda ledarutbildningar men målsättningen är att arbeta med utbildning för alla personalgrupper.
Christian Ström
Ämnen i artikeln:
TT-gruppen