Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Media
Publicerad: 22 april 2008, 08:33
Fotbolls-EM – då dukar TV4 upp till fest i Kungsträdgården i Stockholm.
Med EM-studio, Sveriges största storbildsskärm och liveunderhållning.
Under hela turneringen.
TV4, som på egen hand direktsänder fotbolls-EM, slår på stora trumman. I samarbete med Expressen har kanalen har bokat Kungsträdgården i Stockholm under juni månad.
Målet är att skapa en folkfest i huvudstadens hjärta – med en storbildsskärm på 71 kvadratmeter, aktiviteter och liveframträdanden, samt EM-studion, med Ola Wenström och Peter Jihde.
EM-studion sänds direkt från Kungsträdgården med start den 2 maj. Med start den 10 juni (Sveriges första match, mot Grekland) och fram till och med finalen kommer matcherna att visas på storbildsskärmen.
– En EM-studio i hjärtat av vår huvudstad skapar fler spännande möjligheter i våra sändningar och för oss ännu närmare vår publik. Det ska bli fantastiskt kul att sända hela EM till alla svenska fotbollsälskare med folkfesten i Kungsträdgården som inramning, säger sportchefen Hans Pekkari, i en kommentar.
Magnus Helander