fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Media

Vinstmaskinen Rovio siktar på börsnotering

Publicerad: 7 maj 2012, 11:48

Angry Birds skapare Rovio siktar på en börsnotering av bolaget efter att redovisa en vinstmarginal på hela 64 procent för räkenskapsåret 2011.

Foto: Pressbild.

Finländska Rovio, som ligger bakom spelsuccén Angry Birds, hade en omsättning på 75,4 miljoner euro under 2011 och en vinst före skatt på 48,1 miljoner euro. Nu siktar företaget på en börsnotering.

Ämnen i artikeln:

RovioAngry Birds

KB

Karl-Johan Byttner


Rovio redovisar en omsättning på 75,4 miljoner euro under 2011 och en  vinst före skatt på 48,1 miljoner euro, vilket ger en vinstmarginal på  hela 64 procent.

Nu förbereder sig alltså den finländska speltillverkaren för att börsnotera bolaget, enligt TT-Reuters.

Rovio  redovisar inga jämförande siffror, men uppger ändå att omsättningen  landade på cirka 10 miljoner euro under räkenskapsåret 2010, enligt  TT-Reuters.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev