Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 4 juni 2013, 10:04
Billy McCormac.
I går rapporterade Resumé att politikexperten Billy McCormac slutar på Prime efter tre år. Då ville han inte avslöja sitt nya jobb, men i dag kom beskedet att han blir vd för Fastighetsägarna Stockholm.
Amerikanen Billy McCormac har gjort sig känd som Primes ansiktet utåt när det gäller exempelvis valet i USA.
Han har kommenterat såväl inhemsk som utländsk politik för alltifrån SVT och SR till TV4.
Billy McCormac, som senast varit key account manager och seniorkonsult på Prime, tar nu över Fastighetsägarna Stockholm. Där efterträder han den tidigare vd:n Christer Jansson som går i pension.
– Fastighetsbranschen är en dynamisk bransch som bidrar till stor samhällsnytta. Det känns fantastiskt spännande att få företräda tusentals fastighetsägare, som alla är viktiga spelare för att Stockholmsregionen fortsatt ska kunna växa, säger Billy McCormac i ett pressmeddelande.
Han har ett tidigare förflutet som seniorkonsult på JKL under fem år, där han arbetat med både svenska och internationella kunder inom olika branscher.
Han har också varit förlags- och kommunikationschef på Timbro.
Magnus Helander