Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 17 December 2013, 08:19
Björn Bergman.
Foto: Pressbild.
Björn Bergman har utsetts till ny kommunikationsdirektör på KPGM och medlem i ledningsgruppen. Han kommer närmast från en roll som kommunikationsdirektör på Comhem.
Björn Bergman har tidigare arbetet med kommunikation och marknadsföring åt bolag som Skanska och SAS, men också för regeringskansliet.
KPMG:s vd, George Pettersson, är såklart nöjd med sin rekrytering.
– Han har under sina närmare 20 år som ledare och kommunikatör samlat på sig erfarenheter från flera olika branscher i näringslivet och offentlig sektor som kommer att vara till stor nytta för KPMG. Inte sällan i verksamheter med stort medialt intresse, säger han i en kommentar.
Björn Bergman har en magisterexamen i samhällsvetenskap från Lunds universitet samt en kommunikationsutbildning på IFL Handelshögskolan i Stockholm i sitt bagage.
Han tillträder sin tjänst vid månadsskiftet februari/mars nästa år.
– Jag ser fram emot att bli en del i ett nätverk av mycket kompetenta medarbetare i ett av världens ledande kunskapsföretag. Branschen står inför spännande utmaningar, såväl kommunikativt som ur ett verksamhetsperspektiv, säger Björn Bergman i en kommentar.
KPMG har 152 000 anställda i 156 länder, varav 1 600 medarbetare i Sverige.
Karl-Johan Byttner