PR
Foap samarbetar med AXE
Publicerad: 7 maj 2013, 08:21
Applikationen Foap, som bygger på att användarna kan tjäna pengar på sina Iphone-bilder, kör igång en kampanj med Unilvers AXE där det går att vinna en äkta rymddräkt.
KB
Krister Berntsson
Fotoapplikationen Foap fungerar som ett Instagram med vinstsyfte där användarna kan tjäna pengar på sina Iphone-bilder.
Men det finns även andra användningsområden som till exempel det nya samarbetet med AXE.
– Vi gör det möjligt för företag att dels få bra branding, dels bygga upp en bildbank som de kan använda för content, säger Foap-medgrundaren David Los.
Kampanjen går ut på att bildernadeltagarna uppmanas att ladda upp ska illustrera människor som på något sätt svävar i luften. Vinnaren av AXE:s fotouppdrag tilldelas en astronautdräkt under augusti månad.
Kampanjen går över hela Norden och är ett led i AXE:a globala satsning på att skicka några av sina kunder ut i rymden.
– Vi har gjort samarbeten med andra förtag också, berättar David Los. Indiska fick till exempel in 3000 bilder från 1000 användare på några dagar.
Foap har sedan starten i juli förra året vuxit lavinartat och uppdraget för Unilever är en del av företagets senaste satsning Foap Missions.
– Vi är fantastiskt nöjda med att köra detta uppdrag med Foap och Mindshare som tagit fram förslaget. Det ger oss möjlighet att engagera fans och få ta del av användargenererat material som vi kan använda oss utav på andra intressanta mötesplatser” säger Karim Walldén, Nordic PR Manager på Unilever.
Och om uppdraget går som David Los hoppas, öppnas nya möjligheter för Foap.
– Då är Unilever intresserade av att använda Missions på fler av sina varumärken, säger han.