Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

PR

Här är Almedalens hetaste twittrare

Publicerad: 24 juni 2014, 11:11

Brit Stakston, Carl Bildt och Karin Adelsköld

Opinionssajten Makthavare har listat vilka personer på Twitter Almedalsbesökarna ska hålla koll på.


Ämnen i artikeln:

Almedalen 2014

Enligt tradition har Makthavare gallrat bland åsiktsmaskinerna i Twitter-flödet och listat vilka personer som är de främsta twittrarna under politikerveckan i Almedalen.



Här är personerna på Makthavares lista

Utrikesminister Carl Bildt, @CBildt  

Expressen reporter Niklas Svensson, @niklassvensson

JMW:s pr-konsult Brit Stakston, @britstakston

Komikern Karin Adelsköld, @karinadelskold  

TV4:s reporter Anders Pihlblad, @Pihlblad  

TT-journalisten Owe Nilsson, @owenil  

SSU:s kommunikatör Sara Yazdanfar, @SaraYazdanfar

LO:s sociala medierchef Johan Ulvenlöv, @johansbuzz

Intellecta-konsulten Hampus Brynolf, @hampusbrynolf

IOGT-NTO:s ordförande Anna Carlstedt, @AnnaCarlstedt

Pr-konsulten Fredrik Wass, @bisonblog

Krebs blivande Sverigechef Markus Uvell, @markus_uvell

RFUS:s ordförande Kristina Ljungros, @kljungros

Almegas socialamedierexpert Markus Welin, @markuswelin

Prästen Kent Wisti, @wistikent

Andreas Rågsjö Thorell

Webbredaktör

andreas.thorell@resume.se

Ämnen i artikeln:

Almedalen 2014

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.