Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 19 maj 2011, 09:54
Förra veckan nådde Aftonbladet en miljon unika läsare i mobilen. Då sänkte de priset på sina annonspaket med 75 procent. – Vi ville göra något kul när vi sprängde miljonvallen, säger Johan Åsén, affärschef mobil på Aftonbladet, till Resume.se.
Johan Åsén. Foto: Aftonbladet.
Prissänkningen lanserades förra måndagen, i samband med toppnoteringen, och kommer att ta slut den 31 maj. Istället för att betala 300 000 kronor för en miljon annonsvisningar betalar man nu 75 000 kronor.
– Vi hoppas på många nya annonsörer. Målet är att få minst tio nya och som det ser ut nu kommer vi att lyckas med det, säger Johan Åsén.
Vad är det som gör att ni har så många läsare?
– Vi har mycket att tacka webben för vår position, vi har hållit på med det här rätt många år och verkligen fokuserat på det. Det är därför vi blivit framgångsrika.
Förra veckan hade Aftonbladet mobil 1 099 115 unika besökare.
Malin Carlehäll