Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 26 mars 2014, 13:14
Foto: Cohn & Wolfe.
Igår det stod det klart att dryckesjätten Carlsberg har tvingats återkalla nära 1 800 burkar med Pepsi Max som har gått ut till olika Lidl-butiker eftersom dessa innehåller Xide Citrus Fixx med en alkoholhalt på 4,5 procent. Carlbergs pr-byrå Cohn & Wolfe lägger locket på.
Carlsberg har beklagat incidenten och tillsatt en intern utredning för att ta reda på hur det hela egentligen kunde inträffa.
Carlsberg menade att det är svårt att få i sig drycken av misstag.
Det vill säga den färdigblandade drinken Xide Citrus Fixx är ljus i färgen, medan Pepsi Max är mörk.
Allt enligt Carlsbergs kommunikationschef Henric Byström.
Carlsbergs pr-byrå, Cohn & Wolfe, är lågmäld när Resumé stämmer av hur man hanterar krisen.
Man väljer också att svara på skriftlig väg.
Här framgår bland annat från byråns konsumentansvarige, Elin Westin, att man: ”såklart för en dialog med våra kunder när det inträffar den här typen av händelser.”
Cohn & Wolfe arbetar både med Pepsi och Carlsberg Sverige.
”Det är Carlsberg Sverige som producerar samtliga Pepsi-produkter för hela den svenska marknaden och de arbetar för fullt med att hantera detta.”, skriver Elin Westin.
Karl-Johan Byttner