Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 15 september 2014, 14:51
Fredrik Reinfeldt.
Foto: Resumé.
Fredrik Reinfeldt avgick i dag officiellt som statsminister. Frågan är vad han ska göra när han lämnar partipolitiken. – Han är för bra för att bli pr-konsult, säger den förre FP-ledaren Lars Leijonborg som numera är konsult på Diplomat.
Ämnen i artikeln:
Lars LeijonborgUnder SvD:s valvaka i går uttalade sig Lars Leijonborg om Fredrik Reinfeldts framtid utanför partipolitiken.
Alla toppjobb i EU är tillsatta, men Leijonborg menar att det är uteslutet att Fredrik Reinfeldt hamnar i pr-byråsvängen här hemma.
– Fredrik Reinfeldt är en oerhörd begåvning. Även om jag själv har gått till den vägen, och med all respekt för pr-branschen måste jag säga att Fredrik Reinfeldt är för bra för att bli pr-konsult, säger Leijonborg till SvD.
Magnus Helander
Ämnen i artikeln:
Lars Leijonborg