Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 3 februari 2012, 08:55
Lars Nyberg, vd Telia Sonera.
Foto: Telia Sonera.
För långa väntetider och för dåliga svar. Telias vd Lars Nyberg sågar företagets egna kundtjänst. – Jag begriper inte – hur svårt kan det vara? säger han till Dagens Industri.
Lars Nyberg vill skapa en kundtjänst i världsklass. Kundhanteringen får bottenbetyg av Telia-vd:n. Sämst är kundtjänsten inom affärsområdet Bredband (fast telefoni och bredband). Väntetiderna är för långa och svaren är otillräckliga, menar Lars Nyberg.
– Bredband Sverige står för 70-75 procent av hela bredbandsaffären. Då fungerar det inte med sådana brister. Det har inte fungerat på två år. Jag begriper inte – hur svårt kan det vara? Säger Lars Nyberg till DI.
Han tror att bristerna beror på underbemanning och för hög personalomsättning. Nu ska kundtjänsten få mer pengar.
– Måste vi anställa 200 personer så gör vi väl det. Vi har råd med det, säger Lars Nyberg till DI.
Han har gjort ”vissa förändringar” i kundtjänstledningen, men exakt vad vill han inte gå in på än.
Magnus Helander