Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 13 november 2013, 13:43
Therese Sjögran förvänad över Peugeots agerande.
Peugeot ryckte in och berättade att man skänker en bil till Therese Sjögran efter förbundets debacle på Fotbollsgalan. Men varken Therese Sjögran eller hennes agent blev informerade innan. Nu sågar de biltillverkarens agerande.
Anders Svensson fick en Volvo på Fotbollsgalan – men Therese Sjögran blev utan. Ja, ni kan nog den storyn vid det här laget.
Peugeot tog vara på tillfället för att få pr och gick, med hjälp av pr-byrån Mindmakers, ut med att man skänker en bil till Therese Sjögran. Men Sjögran själv hade inte fått någon information från biltillverkaren eller pr-byrån.
– Som rådgivare/agent blir jag och Therese blir mycket förvånade när vi läser artikeln i Resumé om att Peugeot skänker en bil till Therese. Det finns ingen sådan överenskommelse. Inte heller har det skett samtal mellan oss och Peugeot, säger Therese Sjögrans agent Mårten Hedlund till Resumé.
Han och Therese Sjögran sågar Peugeots agerande.
– Min uppgift och mitt mål är att Therese får så bra avtal som möjligt med samarbetspartners. När nu SvFF och Volvo gör en groda följt av en pudel och sen att även andra, utan överenskommelser, försöker dra nytta av Therese så blir vi bekymrade. Jag har under sju år arbetat med att höja marknadsvärdet för damfotbollen och spelarna. Vi välkomnar absolut detta intresse men ogillar när man inte går rätt tillväga.
– Peugeot får gärna, precis som andra, ringa mig.
Maria Lantz, informationschef Peugeot Sverige, säger till Resumé att pr-byrån Mindmakers försökt att få tag på Therese Sjögran.
– Jag har precis pratat med Mårten Hedlund nu. Vi ska träffa Therese Sjögran innan hon kan ta ställning till om hon vill ha bilen, säger Maria Lantz.
Magnus Helander