Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Onsdag05.08.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

PR

Undersökning: 100 mest hållbara företagen enligt twittrarna

Publicerad: 12 November 2015, 08:59

Bolagen som gillas för deras hållbarhetsarbete.

Foto: Colourbox.

Vilka är företagen som är bäst på hållbarhet enligt experterna? Sustainable Brand Insight och Whispr Group har gjort en studie på Twitter för att ta reda på svaret.


Ämnen i artikeln:

TwitterHållbarhetCSRSustainable Brand IndexWhispr

Den nya undersökningen kallas "Sustainable Engagement Mapping" och är tänkt att uppmärksamma de mest inflytelserika opinionsbildarna inom hållbarhets-området, samt vilka företag de anser sköter sitt CSR-arbete bäst. Studien grundar sig på tweets publicerade under de senaste 12 månaderna.

Till att börja med identifierade de vilka personer som har störst inflytande. Det har mäts genom bland annat engagemangsnivå, interkationer och antal tweets. Utifrån det granskade de vilka företag som nämndes av vilka, samt i vilka ordalag. Därefter har företagen tilldelats poäng som bildat en ranking.

I topp hamnar energibolaget Fortum följt av Löfbergs och Ikea.

Här är topp 100:

Company Name Twitter username   Fortum  @fortumsverige   Löfbergs Lila  @Lofbergs   IKEA  @ikea   H&M  @hmsverige   E-on  @eon_nordic   Tesla  @teslamotors   Telge Energi  @telgeenergi   Coop  @coopsverige   Polarbröd     McDonalds  @mcdse   Coca Cola  @cocacola   SJ  @sj_ab   NCC  @ncc   Westander  @westander   Apple     Swedbank  @Swedbank   SL  @sl_ab   White Arkitekter  @whitearkitekter   Sandvik  @SandvikGroup   Axfood  @axfood   Saltå Kvarn  @saltakvarn   Sunfleet  @Sunfleet   Skandia  @SkandiaSE   Scandic  @scandicsverige   LIDL  @LidlSve   Amazon  @amazon   Nissan  @NissanSverige   Scandinavian Airlines  @sas   Microsoft  @MicrosoftSE   Preem  @PreemSverige   Vasakronan  @vasakronan   Sodexo  @sodexoab   Max Hamburgare  @max_hamburgare   Findus  @findus_se   Audi  @audi   Sleep well  @sleepwellguys   Toyota  @toyota_europe   Samsung  @samsungsverige   Hertz Biluthyrning  @HertzSverige   Systembolaget  @systembolaget   Oatly  @oatlyab   Clarion Hotels  @choicehotels   Wallenstam  @wallenstam_ab   Bahnof  @bahnofAB   Veidekke  @veidekke_se   Tetrapak  @tetrapak   Swedavia  @swedavia   SEB  @sebsverige   Apoteket  @apoteket_ab   Energifabriken  @energifabriken   Avanza Bank AB  @avanzabank   Åhléns     God El  @godelisverige   IF Försäkringar  @ifsverige   Mälarenergi  @malarenergi   MKB Fastigheter  @mkbfastighet   Electrolux  @electrolux   Nestlé  @nestle   Sekab  @sekabcom   Belatchew Arkitekter  @belatchew   Starbucks  @starbuckssweden   Svenskt Trä  @svenskttra   Sustainable Businesshub   Renova AB  @renovaab   ICA Banken  @icabankenwebb   Vattenlimo     Atlas Copco  @atkascopcogroup   Bemz  @bemz   Move About     Solvatten  @solvatten   Flygbussarna  @flygbussarna   Södra     Indiska  @indiska   Apollo  @apollosverige   Philips  @philipsnordic   Nordiska Kompaniet  @nordiskakompaniet   Taxi Stockholm AB  @taxistockholm   Skånemejerier  @skanemejerier   IBM  @ibm   Pressbyrån  @pressbyran   Scan  @scanab   Fiskars  @Fiskars_HQ   L'oréal  @loreal   Citigroup  @citi   Kolmården  @kolmarden   Swedish Stockings  @swestockings   Aleris     Åre Kafferosteri  @Arekafferosteri   Volvo Trucks  @VolvoTrucks   Finnair  @Finnair   Yara  @yara   Skanska  @SkanskaSverige   Länsförsäkringar  @forsakringar   Folksam  @Folksam   ICA     Nordea  @Nordea_SE   Scania  @ScaniaGroup   Ragnsells     Hemköp     OX2

Fredrik Thambert

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.