Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
PR
Publicerad: 5 maj 2010, 08:56
Westander jobbar sedan tidigare med både Flygbussarna och Trafik i Mälardalen.
Nu får byrån ytterligare ett uppdrag för ett företag inom kollektivtrafik – Länstrafiken Mälardalen.
Ämnen i artikeln:
Westander– Vi har precis inlett samarbetet med en work-shop. Vi ska fungera som ett bollplank, rådgivare och medietränare, säger Mikael Persson som blir ansvarig för kunden på byrån.
Länstrafiken Mälardalen är en sammanslagning av trafikbolagen i Örebro län, Sörmlands län och Västmanlands län. Bolaget marknadsför och planerar busslinjer i alla tre länen.
– En del i uppdraget blir att lyfta fram möjligheten att åka över länsgränserna, där ska vi lyfta fram vad man kan se – inte bara resan.
En annan del i uppdraget är att öka resandet med kollektivtrafiken. Detta för att minska klimatpåverkan.
Hur bra är ni själva på byrån, när det gäller att åka kollektivt?
– Det går nästan inte att parkera här så de flesta åker kollektivt eller cyklar. Själv går jag till jobbet.
Tobias Rydergren
Ämnen i artikeln:
Westander