Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tisdag25.02.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Tävling

De dömer i Guldägget 2020

Publicerad: 4 Februari 2020, 10:19

I dag presenteras juryn för Guldägget 2020. Ta del av alla namnen här.


Ämnen i artikeln:

KommGuldägget

Den 23 april delas guldägg, silverägg och diplom ut på Waterfront i Stockholm. Innan dess ska juryn vrida och vända på bidragen i 13 kategorer.  Innan årsskiftet presenterade Komm Kings copywriter Hedvig Hagwall Bruckner som juryordförande för tävlingen och i förra veckan stängdes inlämningen till Guldägget 2020.  

I dag går Komm ut med vilka 50 personer, inklusive ordförande, som får förtroendet att sitta med i de olika jurygrupperna. 


Juryn för Guldägget 2020


Namn                                   Juryrolll               Byrå

Hedvig Hagwall Bruckner Juryordförande King

AKTIVERING, AUDIO OCH INTEGRERAT

Hanna Belander Kategoriordförande AKTIVERING Prime Weber Shandwick

Lina Brunzell Kategoriordförande AUDIO Creuna Malmö

Martin Lundgren Kategoriordförande INTEGRERAT NORD DDB Stockholm

Max Hultberg Ledamot INGO

Rojan Munthe Ledamot Pool

Stephanie Moradi Ledamot Åkestam Holst NoA

Zeynep Sahin Ledamot Ehrenstråhle

ANNONSERING OCH UTOMHUS

Christina Knight Kategoriordförande UTOMHUS The Amazing Society

Alexander Fredlund Kategoriordförande ANNONSERING TBWA Stockholm

Anna Boberg Ledamot NORD DDB Stockholm

Fredric Thunholm Ledamot Wavemaker

Jakob Swedenborg Ledamot Saatchi & Saatchi

Mattias Dahlqvist Ledamot Garbergs

Molly Rennéus Ledamot Volt


DIGITALT OCH INNOVATION

Petra Albrektson Kategoriordförande DIGITALT B-reel

Magnus Ivansson Kategoriordförande INNOVATION INGO

Ellinor Ekström Ledamot Wenderfalck

Karl Risenfors Ledamot Forsman & Bodenfors

Louise Lundqvist Ledamot Abby Priest

Nico Bonassi Ledamot RBK Communication

Per-Olof Lundgren Ledamot Emakina DBG


FÖRPACKNINGSDESIGN OCH IDENTITETSDESIGN

Sara Hildén-Bengtsson Kategoriordförande IDENTITETSDESIGN Open Studios

Anders Kornestedt Kategoriordförande FÖRPACKNINGSDESIGN Happy Forsman & Bodenfors

Cornelia Waldersten Ledamot A World Beneath

Greg Brown Ledamot Stockholm Design Lab

Greger Ulf Nilsson Ledamot GunLab

Linus Östberg Ledamot Brand Union

Parasto Backman Ledamot Studio Parasto Backman

HANTVERK

Alexander Elers Kategoriordförande HANTVERK M&C Saatchi

Emma Rosas Hott Ledamot Swiss

Frenne Hirani Ledamot ISBIT

Gustav Egerstedt Ledamot Film de Liberté

Linnea Roxeheim Ledamot Giants & Toys

Malin von Werder Ledamot Garbergs Malmö

Viktor Skogqvist Ledamot The talent group


KORTARE FILMER OCH LÄNGRE FILMER

Magnus Jakobsson Kategoriordförande KORTARE FILMER Åkestam Holst NoA

Sophia Lindholm Kategoriordförande LÄNGRE FILMER Forsman & Bodenfors

Daniel Wall Ledamot ACNE

Erik Lindqvist Ledamot Animal

Gisela Andersson Ledamot ANR BBDO

Linnéa Gardefjord Ledamot King

Maria Lashari Ledamot B-reel


PR

Marta Karlqvist Kategoriordförande PR BCW

Canan Yasar Ledamot Obeya

Ebba Hultengren Ledamot Jung Relations

Ellinor Irving Ledamot Juno PR

Hannes Kerstell Ledamot Carve Sthlm

Johan Yilmaz Ledamot Gullers Grupp

Patrick Kampmann Ledamot Volontaire


* Inlämning till Guldblick och Guldskrift stänger på fredag den 7 februari medan inlämningen till Kycklingstipendiet stänger den 2 mars. 

Redaktionen

Reporter

red@resume.se

Ämnen i artikeln:

KommGuldägget

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.