Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 3 April 2013, 08:23
Carina Berg och Kajsa Bergqvist.
Foto: Pressbild.
Kanal 5-programmet Bergs bärbara talkshow hade premiär igår, tisdag. Programmet fick 416 000 tittare i sloten 21-22: – Igår kväll skrevs det första kapitlet på vår resa med Carina Berg. Hon var bäst på sloten 21-22, vilket ju är en jättefin start, säger Dan Panas, presschef på Kanal 5.
Omåttligt populära Carina Berg lämnade TV4 och programmet Berg flyttar hem för att gå över till konkurrenten Kanal 5 årsskiftet 2012/2013.
Det dröjde inte så länge förrän det började sippra ut att hon höll på att planera en talkshow där hon med publik och allt skulle besöka gästerna i stället för tvärtom.
Programmet hade premiär i går, tisdag, och fick 416 000 tittare, en rating på 4,6 procent i huvudmålgruppen 15-44 år och en andel på 15,7 procent.
Sammantaget innebär det att hon vann sloten 21-22 – SVT hade 406 000 tittare, TV3 386 000 tittare och TV4 363 000.
– Det måste vi ändå att säga vi är nöjda med, säger Dan Panas.
Vad har ni fått för reaktioner på programmet?
– Nästan uteslutande positiva. Om man ser till sociala medier så har vi fått ett fantastiskt mottagande på såväl Facebook som Twitter, säger Dan Panas.
Ni har ju en tv-publik som är fast och fans till Carina Berg?
– Jo, och generellt sett kan man väl säga att tv-publiker brukar vara väldigt entusiastiska, säger Dan Panas.
Medieprofilen Robert Aschberg och den tidigare höjdhopparen Kajsa Bergqvist medverkade vid premiären.
Skådespelerskan Helena Bergström och artisten Måns Zelmerlöw medverkar i nästa avsnitt.
Karl-Johan Byttner