måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

TV

Borat sparkar igång TV11

Publicerad: 18 januari 2011, 15:12

Storsatsningen TV11 har premiär imorgon. Nu slår TV4-gruppen på stora trumman för det ungdomliga utbudet i kanalen.
– Mixen är lite konstig men ändå helt självklar för en yngre målgrupp, säger kanalchefen Anton Glanzelius i ett pressmeddelande.

Ämnen i artikeln:

TV11Anton GlanzeliusTVTv-branschen

FT

Fredrik Thambert


Borat ger draghjälp åt den nya kanalen.

Landskampen mellan Sverige och Botswana, den prisbelönade serien ”Glee” och filmen ”Borat”. Det är vad TV11 har att bjuda på imorgon när kanalen har sin premiär.

Målgruppen är uttalat ung och kanalchefen Anton Glanzelius förklarar mixen:

– Att starta TV11 med nya avsnitt av Glee, en dramaserie där världsstjärnor som Britney Spears, Lady Gaga och Robyn medverkar och med Borat, den kanske sjukaste filmen på mycket länge ger en perfekt bild av vad TV11 ska vara för kanal. Mixen är lite konstig men ändå helt självklar för en yngre målgrupp, han i en kommentar.

Men det är förstås det förhandshajpade Big Brother, med premiär den 20 februari, som man hoppas ska locka de stora massorna till den nya kanalen. TV11 ingår i Com Hems grundutbud och når därmed 75 procent av Sveriges hushåll redan från starten.  Kanalen finns redan tillgänglig i största paketet hos Boxer, Canal Digital och Viasat.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev