Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

TV

De kan vinna TV-producenternas pris

Publicerad: 19 april 2011, 07:40

Människorna bakom tv-produktionerna hyllas för första gången med ett pris.
Bakom utmärkelsen står Film&TV-producenterna.
Här är de nominerade.


Ämnen i artikeln:

Film & TV-Producenterna

På en galakväll på Café Opera den 11 maj ska Sveriges Tv-producenter hyllas med ett nytt, eget pris. 33 bidrag tävlar i 11 kategorier.

Årets jury består av Anna Carrfors Bråkenhielm (ordf.) Karin Stjärne, Anna Rydin, Kjell Dabrowski,
Hans Engholm, Peter Erixon, Claes Leinstedt, Anette Beijer, Karin Hellström och Anders Sundberg.

– Sverige är världsledande när det gäller innovation och kreativitet inom TV-produktion. Därför är det dags att vi uppmärksammar och hyllar de som kommer med idéerna och står för det kreativa arbetet, säger Robert Aschberg, ordförande i Film&TV-Producenternas tv-sektion, i en kommentar.

De nominerade är:

Årets originalkoncept
1. Pluras kök: Av Jasper Lake
2. Glada Hudik: Av Per Johansson
3. Minuten: Av Jock Millgård och Mattias Olsson

Årets bearbetning

1. Ingrid Smeds – för bl.a. Vem tror du att du är
2. Peter Welin – för bl.a. Robinson
3. Klas Eriksson – för bl.a. Bonde söker fru

Årets fotograf

1. Henrik Larsson - för bl.a. Klass 9A, Berg flyttar in
2. Peter Palm - för bl.a. Let´s dance
3. Ola Fredholm - för bl.a. Bonde söker fru

Årets producent

1. Lena Styren, Sveriges Mästerkock
2. Janca Hodann, Daniel Edvardsson, Så Mycket Bättre
3. Anders Wistbacka, Fuskbyggarna

Årets berättare

1. Sonny Erhardsson – för bl.a. Inslagsproducerandet i Klass 9A
2. Johan Hedberg – för bl.a. programledarmanus i Hellenius Hörna & Let’s Dance
3. Jonas Åhlund – för bl.a. speakermanus för Halv åtta hos mig

Årets castare

1. Matilda Andersson – för bl.a. Bachelorette Sverige
2. Lovisa Bergenstråhle – för bl.a. Så mycket bättre & Plura’s Kök
3. Åsa Thurhammar - för bl.a.: Mästarnas mästare

Årets visuella uttryck

1. Jan Schedin - för bl.a. scenografin i Sveriges Mästerkock
2. Pelle Larsson – för bl.a. ljusdesignen i Minuten
3. Fredrik Bäcklund – för bl.a. bildproducerandet i Idol & Let’s Dance

Årets organisatör

1. Helena Björk, Meter
2. Lotta Angantyr, FremantleMedia
3. Ulrika Lidberg, Mastiff

Årets prestation

1. Magnus Larsson - för Landskampen
2. Simon Romanus - för Huset fullt av hundar
3. Janca Hodann, Daniel Edvarsson och Joel Karsberg - för Så mycket bättre

Årets profil

1. Carina Berg – Berg flyttar in
2. Plura Jonsson – Plura’s Kök
3. Hanna Hellqvist – I jakten på lycka

Årets exekutiva producent

1. Matilda Snöwall, TV4
2. Magnus Nilsson, TV3
3. Susanna Jacobsson, SVT

Magnus Helander

Ämnen i artikeln:

Film & TV-Producenterna

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.