Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 14 november 2012, 09:14
Sarah Dawn Finer.
Foto: Blanca Sjöstedt.
Igår skrev Resumé om att SVT har utsett Sarah Dawn Finer till årets julvärd. Nu berättar hon hur det kändes att få det ärofyllda uppdraget och om vad som planeras inför julafton.
Ämnen i artikeln:
Sarah Dawn FinerHur känns det här?
– Från början kändes det väldigt overkligt. Nu har jag fått ihop mitt schema och det har börjat bli verklighet. Det är världens ära och ett stort ansvar att få det här uppdraget. Det är ett jobb man inte kan säga nej till. Det känns otroligt bra att inleda året med melodifestivalen och knyta ihop säcken med att vara julvärd, säger Sarah Dawn Finer.
Du är den yngsta julvärden genom tiderna, hur kommer det påverka programmet?
– Ja, det är jag. Därför vill jag se till att det blir både traditionsenlig och lite modernt.
Vad för kommer du att bidra med för nytt?
– Målet är att lyckas inkludera de som kanske inte gillar julen eller har några särskilda traditioner. Jag kommer från en familj som är varken traditionsenlig eller svensk. Min önskan är att de som brukar titta ska känna igen sig men samtidigt välkomna fler. Och självklart kommer jag att sjunga.
Vad finns det kvar när man gjort både Melodifestivalen och varit julvärd?
– Jag har inte sommarpratat, det skulle vara kul att få göra någon gång, säger Sarah Dawn Finer.
Blanca Sjöstedt
Ämnen i artikeln:
Sarah Dawn Finer