Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 24 Juni 2013, 09:57
Bild från dokumentären med Reebok-loggan synlig
Granskningsnämnden har fällt SVT för exponering av varumärket Reebok i dokumentären Tjejen som inte kunde förlora
Ämnen i artikeln:
ReebokI dokumentären Tjejen som inte kunde förlora, som sändes av SVT den 7 februari i år, skildrades Carolina Klüfts karriär och privatliv.
Under programmet syntes logotypen för Reebok, känd tillverkare av träningsprodukter, på hennes kläder och på en tröja som bars av hennes man. Varumärket förekom i bild under flera tillfällen i programmet.
Granskningsnämnden ansåg att det genom exponeringen av varumärket uppkom ett tveklöst gynnande av det aktuella företaget. Nämnden ansåg därför att programmet stred mot bestämmelsen om otillbörligt gynnande i radio- och tv-lagen och beslutade att ansöka hos förvaltningsrätten om att SVT ska betala 50 000 kronor i särskild avgift för överträdelsen.
Till saken hör att Carolina Klüft i flera år haft Reebok som sponsor och tjänat stora pengar på att vara varumärkets frontperson.
Krister Berntsson
Ämnen i artikeln:
Reebok