Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 5 september 2016, 11:47
Gänget som gör Lajkat Live.
Foto: Pressbild
Varför sända live på den egna plattformen när Facebook finns?
Med start klockan 16 i dag kommer Schibsteds viralsajt Lajkat att köra en talkshow direktsänd på Facebook. Programmet ska sändas måndag till torsdag och heter kort och gott Lajkat Live.
– Vi har en väldigt trogen publik som frekvent besöker vårt nätverk och interagerar samt engagerar sig i vårt innehåll. Programmet kommer att återspegla vår karaktäristiska Lajkat-ton samt innehållet som vi publicerar i alla våra kanaler. Det kommer verkligen andas Lajkat, säger Filippa Berg, redaktionschef på Lajkat i en kommentar.
Formatet är skapat av Mateusz Piekut som är produktchef för Lajkat Video.
– Idag kan vem som helst direktsända på Facebook, man kan sända från mobilen – eller koppla på en fullt utrustad tv-studio. Vi har valt att göra en mer genomarbetad show, både tekniskt och redaktionellt, till skillnad från det andra erbjuder idag, kommenterar han.
Fredrik Thambert