TV
Lulu Carter hårdretuscheras av TV3
Publicerad: 19 augusti 2013, 18:52
Lulu Carter.
Lulu Carter är så hårdretuscherad på TV3:s reklambilder för Kändishoppet att hon knappt känner igen sig själv. – Jag är 52 men ser ut som 22, säger hon till Aftonbladet.
MH
Magnus Helander
TV3 jobbar hårt i Photoshop med bilderna som ska marknadsföra programmet Kändishoppet.
– Jag bara skrattade åt bilden när jag såg den. Vi är alla rätt så hårt retuscherade. Jag är 52 och ser ut som 22 där, så det är väl klart att jag är en av dem som är mest retuscherad, säger Lulu Carter, en av deltagarna, till Aftonbladet.
Det är rynkor och dylikt i ansiktet som eliminerats. Enligt TV3 har inte kropparna retuscherats.
– Mina lökar är vare sig större eller mindre och mina armar ser ut så där och jag har en väldigt bra midja för min ålder. Det är lite grann av programformatet att vi ska se ut som supermän och superkvinnor. Vi ska se härliga, snygga och fantastiska ut, säger Lulu Carter till Aftonbladet.
MTG TV:s presschef Max Lagerbäck:
– Alla bilder retuscheras alltid. Det är viktigt att poängtera att deltagarna inte har gjorts smalare eller fått ändrat utseende på sina kroppar. Det som gjorts är att man har ändrat färger och ljussättning, säger han.