Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 20 december 2017, 15:30
Foto: Pressbild
Mittmedia köper in rättigheterna att sända Bandy-VM 2018. Mästerskapet kommer att sändas på Bandypuls.
Ämnen i artikeln:
MittmediaBandy-VM går av stapeln i ryska Chabarovsk den 29 januari till 4 februari. Mittmedia har lagt vantarna på rättigheterna att sända fyra matcher:
29 januari: Sverige–Finland.
31 januari: Sverige–Ryssland.
3 februari: Sveriges semifinal.
4 februari: VM-finalen.
– Bandyn och Bandypuls är en viktig del av Mittmedia och vår digitala strategi. Det känns fantastiskt att nu kunna erbjuda våra användare bandy-VM och drömmen vore förstås att få visa en final mellan Sverige och Ryssland, där Sverige vinner och försvarar världsmästartiteln, säger Mattias Wallström, ansvarig för sportens affärsutveckling på Mittmedia, i ett pressmeddelande.
För att se matcherna behöver man vara kund hos någon av Mittmedias sajter. Är man inte redan det kostar det från 99 kronor i månaden. Matcherna kommer även att gå att köpa som pay per view.
Mittmedia har tidigare köpt sporträttigheter när Östersunds FK kvalade till Europa League tidigare i år.
Fredrik Thambert
Ämnen i artikeln:
Mittmedia