Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 7 januari 2013, 00:11
Robert Tennisberg
Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Nyligen stod det klart att den välkända radiorösten och programledaren Robert Tennisberg lämnar Radiosporten. I går kommenterade han bandymatchen Gais-Kungälv i TV4 Sport.
I förra veckan rapporterade Resumé om profilflykten från Radiosporten. Tillsammans med Annika Duncan Greder och Lasse Granqvist lämnar kommentatorn och programledaren Robert Tennisberg Sveriges Radio efter 16 år. Det var då oklart var han skulle hamna.
– Vad det blir är inte riktigt klart, men det skulle förvåna mig om jag lämnar branschen, sade Robert Tennisberg till Aftonbladet då.
Det dröjde inte alltför länge innan Robert Tennisberg hade ett nytt uppdrag. I söndags sändning av bandymatchen Gais-Kungälv kommenterade den förre radioprofilen i TV4 Sport.