Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Tisdag20.10.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

TV

Så sänder kanalerna fotbolls-EM

Publicerad: 16 December 2015, 10:20

Nu är schemat klart. När SVT och TV4 är klara med fördelningen av EM-matcherna blir det TV4 som sänder finalen.


Ämnen i artikeln:

Fotbolls-EMSVTTV4

Det blir även TV4 som inleder turneringen den 10:e juni.

– Det blir såklart en otrolig EM-sommar i båda kanalerna - vi är glada att både kunna öppna hela festen den 10 juni och sen sätta punkt med själva crescendot EM-finalen. Dessutom både tror och hoppas vi att gruppspelets största drama för oss svenskar blir den avgörande gruppspelsmatchen mot Belgien, säger Fredrik Olofson, sportchef på TV4-Gruppen i ett pressmeddelande.

MATCHFÖRDELNING EM 2016
1 Fre 10-jun 21:00 A1 FRANKRIKE - A2 RUMÄNIEN Saint-Denis TV4
2 Lör 11-jun 15:00 A3 ALBANIEN - A4 SCHWEIZ Lens TV4
3 Lör 11-jun 18:00 B3 WALES B4 - SLOVAKIEN Bordeaux TV4
4 Lör 11-jun 21:00 B1 ENGLAND - B2 RYSSLAND Marseille SVT

5 Sön 12-jun 15:00 D3 TURKIET - D4 KROATIEN Paris SVT
6 Sön 12-jun 18:00 C3 POLEN - C4 NORDIRLAND Nice TV4
7 Sön 12-jun 21:00 C1 TYSKLAND - C2 UKRAINA Bordeaux TV4

8 Mån 13-jun 15:00 D1 SPANIEN - D2 TJECKIEN Toulouse SVT
9 Mån 13-jun 18:00 E3 IRLAND - E4 SVERIGE Saint-Denis SVT
10 Mån 13-jun 21:00 E1 BELGIEN - E2 ITALIEN Lyon TV4

11 Tis 14-jun 18:00 F3 ÖSTERRIKE - F4 UNGERN Bordeaux TV4
12 Tis 14-jun 21:00 F1 PORTUGAL - F2 ISLAND Saint Etienne SVT

13 Ons 15-jun 15:00 B2 RYSSLAND - B4 SLOVAKIEN Lille TV4
14 Ons 15-jun 18:00 A2 RUMÄNIEN - A4 SCHWEIZ Paris TV4
15 Ons 15-jun 21:00 A1 FRANKRIKE - A3 ALBANIEN Marseille SVT

16 Tor 16-jun 15:00 B1 ENGLAND - B3 WALES Lens SVT
17 Tor 16-jun 18:00 C2 UKRAINA - C4 NORDIRLAND Lyon TV4
18 Tor 16-jun 21:00 C1 TYSKLAND - C3 POLEN Saint-Denis SVT

19 Fre 17-jun 15:00 E2 ITALIEN - E4 SVERIGE Toulouse SVT
20 Fre 17-jun 18:00 D2 TJECKIEN - D4 KROATIEN Saint Etienne SVT
21 Fre 17-jun 21:00 D1 SPANIEN - D3 TURKIET Nice TV4

22 Lör 18-jun 15:00 E1 BELGIEN - E3 IRLAND Bordeaux SVT
23 Lör 18-jun 18:00 F2 ISLAND F4 UNGERN Marseille SVT
24 Lör 18-jun 21:00 F1 PORTUGAL - F3 ÖSTERRIKE Paris TV4

25 Sön 19-jun 21:00 A2 RUMÄNIEN - A3 ALBANIEN Lyon SVT
26 Sön 19-jun 21:00 A4 SCHWEIZ - FRANKRIKE Lille SVT

27 Mån 20-jun 21:00 B2 RYSSLAND - B3 WALES Toulouse TV4
28 Mån 20-jun 21:00 B4 SLOVAKIEN - B1 ENGLAND Saint Etienne TV4

29 Tis 21-jun 18:00 C2 UKRAINA - C3 POLEN Marseille TV4
30 Tis 21-jun 18:00 C4 NORDIRLAND - C1 TYSKLAND Paris TV4
31 Tis 21-jun 21:00 D2 TJECKIEN - D3 TURKIET Lens SVT
32 Tis 21-jun 21:00 D4 KROATIEN - D1 SPANIEN Bordeaux SVT

33 Ons 22-jun 18:00 F2 ISLAND - F3 ÖSTERRIKE Saint Denis SVT
34 Ons 22-jun 18:00 F4 UNGERN - F1 PORTUGAL Lyon SVT
35 Ons 22-jun 21:00 E2 ITALIEN - E3 IRLAND Lille TV4
36 Ons 22-jun 21:00 E4 SVERIGE - E1 BELGIEN Nice TV4

ÅTTONDELAR
37 Lör 25-jun 15:00 *RA - RC Saint Etienne TV4
38 Lör 25-jun 18:00 WB - 3A/C/D Paris SVT
39 Lör 25-jun 21:00 WD - 3B/E/F Lens TV4

40 Sön 26-jun 15:00 WA - 3C/D/E Lyon SVT
41 Sön 26-jun 18:00 WC - 3A/B/F Lille TV4
42 Sön 26-jun 21:00 WF - RE Toulouse SVT

43 Mån 27-jun 18:00 WE - RD Saint Denis TV4
44 Mån 27-jun 21:00 RB - RF Nice SVT

KVARTSFINALER
45 Tor 30-jun 21:00 W37- W39 Marseille TV4
46 Fre 01-jul 21:00 W38 - W42 Lille SVT
47 Lör 02-jul 21:00 W41 - W43 Bordeaux TV4
48 Sön 03-jul 21:00 W40 - W44 Saint Denis SVT

SEMIFINALER
49 Ons 06-jul 21:00 W45 - W46 Lyon TV4
50 Tor 07-jul 21:00 W47 - W48 Marseille SVT

FINAL
51 Sön 10-jul 21:00 W49 - W50 Saint Denis TV4

Yasmine Winberg

Redaktör Resumé Insikt

yasmine.winberg@resume.se

Ämnen i artikeln:

Fotbolls-EMSVTTV4

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.