Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 8 april 2011, 13:59
Drygt en miljon tittare redan i andra SM-finalmatchen. – Jag är jättenöjd, säger TV4:s sportchef Hans Pekkari.
Ämnen i artikeln:
TV4Skellefteå-jubel i går efter segern i sudden. Foto: TV4.
1 010 000. Så många tittare valde TV4:s sändning av den andra SM-finalen i hockey mellan Skellefteå och Färjestad i går kväll. Det är siffror som glädjer Hans Pekkari, sportchef på TV4. Hockeyslutspelet återkom denna säsong till TV4 efter flera år i andra kanaler.
– Jag är jättenöjd att så många valde att se på hockeyn. Inom målgruppen 12 till 59 dominerade hockeyn stort redan nu i den andra finalen, säger han till Resume.se.
Gårdagens match gick till förlängning och enligt Hans Pekkari kan det ha varit en ingrediens i framgångsreceptet: en jämn match tillsammans med ett grundmurat intresse för hockey hos den svenska befolkningen.
– Nu hoppas vi på en fortsatt spännande finalserie. Det får gärna gå hela vägen till sju matcher, säger Hans Pekkari.
Det var över en miljon tittare (1 009 000) även i första mötet.
Det står 1-1 i finalserien. Nästa match spelas i morgon, med Färjestad som hemmalag.
Emanuel Videla
Magnus Helander
Ämnen i artikeln:
TV4