Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
TV
Publicerad: 3 Juli 2013, 09:40
Viasat har fått rättigheterna för Elfborgs kvalmatcher till Champions League. Klubbens match mot lettiska Daugava direktsänds på TV10. Djurgårdens fd sportchef och tränare, Magnus Pehrsson, debuterar som expert i samband med matchen.
Viasat och MTG har ägt Champions League-rättigheterna i över 20 år och sänder alla matcher från turneringen, men nu vill man även vara med i kvalet:
– Det ska bli väldigt spännande att följa Elfsborgs resa från start, säger Viasats programchef Per Nunstedt i en kommentar.
Den 17 juli respektive 23 juli kan tittarna se när Elfsborg ställs mot de lettiska ligamästarna FC Daugava Daugavpils i samband med de två första kvalmatcherna till Champions League gruppspel.
Djurgårdens fd Sportchef tillika tränare, Magnus Pehrsson, analyserar matcherna:
– Pehrsson är ett friskt tillskott i vår expertbas. Jag ser fram emot hur han kommer att översätta sina breda tränar- och managerkunskaper även till tv-sidan, säger Per Nunstedt.
Om Elfsborg slår ut Daugava väntar ytterligare en kvalrunda och om man även går segrande ur den striden når klubben huvudturneringen.
Magnus Pehrsson ser fram emot att analysera Elfsborgs kvalmatcher:
– Jag har testat att sitta i tv-rutan vid ett par tillfällen så jag känner mig inte helt oerfaren, säger han i en kommentar.
Elsborg gick på pumpen i den sista kvalomgången mot Valencia säsongen 2007:
– Jag tror att Elfsborg har väldigt goda chanser att gå vidare i den första omgången, och det tror jag utan att jag har tittat på det andra laget, men de ska vara bättre. Fortsättningen kommer att handla mycket om hur lottningen går, säger Magnus Pehrsson.
Karl-Johan Byttner