tisdag21 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Varumärke

Alvedon får inte längre marknadsföras som förebyggande mot influensa

Publicerad: 4 maj 2020, 11:51

Läkemedelsverket förbjuder läkemedelsjätten GlaxoSmithKline att påstå att Alvedon har förebyggande egenskaper mot influensa och effekt mot förkylning.

Ämnen i artikeln:

AlvedonGlaxoSmithKline

Andreas Rågsjö Thorell

andreas.thorell@resume.se


I beslutet, som togs för två veckor sedan den 20 april kommer Läkemedelsverket med flera restriktioner till GlaxoSmithKline gällande marknadsföringen av Alvedon.

Förutom att inte kunna påstå att läkemedlet förebygger influensa och effejt mot influensa och förkylning får bolaget inte heller använda uttryck som ”Bli smärtfri i dag”, ”få smärtlindring idag” eller andra budskap med samma betydelse

I sitt beslut skriver Läkemedelsverket vidare att förpackningarna ska innehålla uppgifter om den generiska benämningen, uppmana konsumenten att ta del av informationen på bipackssedeln, samt upplysa om de risker som läkemedlet medför bland annat vid överdosering.

Beslutet är förenat med ett vite på 500 000 kronor. 

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev