Varumärke
Djävulskt bra antireklam – MSCHF är byrån med samma metod som Supreme
Brooklynbyrån MSCHF vägrar traditionell reklam. I stället använder de digitala medier som en arena att uttrycka idéer på – och gör det extremt framgångsrikt. Problemet är att byrån inte tar kommunikationsuppdrag.
Publicerad: 21 oktober 2021, 11:28
När MSCHF släppte ”Satans shoes” blev världen som tokig efter skomodellen. Nike var inte lika förtjust.
Hade du extrem tur och kom över ett par ”Satans Shoes” vid släppet i våras gjorde du en bra affär. Skorna såldes för 1 000 dollar (drygt 8 500 kronor)
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Inför varje förnyelse har du möjlighet att säga upp.