måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Varumärke

Hyllad finsk Gubbe slår sig in i Sverige – utmanar hemtjänsten med influencers: ”Vissa trodde vi var ett skämt”

Publicerad: 21 augusti 2021, 05:46

När den finska startupen Gubbe lanserades i Sverige hade grundarna missbedömt vad namnet kan väcka för känslor i grannlandet. För Resumé berättar bolaget om sin strategi, varför det ratar byråer och den stora skillnaden mellan länderna när det kommer till vilken pr som bygger tillväxt.

Ämnen i artikeln:

StartupsTechVarumärkeVarumärkenPR

ART

Andreas Rågsjö Thorell

andreas.thorell@resume.se


Den finska hemtjänstutmanaren Gubbe raknades nyligen som en av Europas 100 hetaste startups av techsajten Wired. Den digitala plattformen riktar sig dels till seniorer och deras anhöriga, dels till

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Nya Resumé 2023 - magasin med dubbelt antal sidor, mer inspiration och fördjupning i nytt format
Nytt veckobrev för alla prenumeranter med ännu mer fokus på snabb omvärldsbevakning
Exklusivt analysbrev med kartläggningar, granskningar & insikter
Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll på resume.se

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Inför varje förnyelse har du möjlighet att säga upp.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev