Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Varumärke
Publicerad: 13 Juli 2020, 08:49
Foto: Wikimedia commons
Beslutet kommer efter hot från flera sponsorer, vilket skulle leda till miljarder i tappade intäkter.
Ämnen i artikeln:
VarumärkeNFL-laget Washington Redskins namn har varit omdiskuterat i flera år, och debatten om namnet har fått nytt liv efter protesterna som skett till följd av George Floyds död.
Namnet Redskins är nedsättande för den amerikanska ursprungsbefolkningen, vilket har fått flera sponsorer att ta ställning. Bland annat logistikjätten Fedex har hotat med att dra tillbaka sitt sponsoravtal, värt cirka två miljarder kronor.
Lagets majoritetsägare Daniel Snyder har tidigare vägrat att byta namn, men trots det står det nu klart att laget byter namn, rapporterar Sportbladet med hänvisning till flera amerikanska medier.
Vad det nya namnet blir är ännu officiellt på grund av en konflikt om varumärkesskydd.
Ämnen i artikeln:
Varumärke