Varumärke
Volvo går in i en ”ny era” – AKQA bakom storsatsningen: ”Behövde skapa ett engagerande innehåll”
Publicerad: 11 oktober 2022, 12:16
Volvos vd Jim Rowan i keynoten ”Safety in mind”. Foto: Pressbild
AKQA har tagit fram kommunikationsstrategin för lanseringen av Volvo EX90. Insatsen är ett av varumärkets största på länge och pekar ut riktningen för framtiden. För Resumé berättar byråns Anne Coté och Laura Hunter om arbetet bakom.
Ämnen i artikeln:
NyheterVarumärkesbyggandeBilreklamVolvoAKQAVarumärkeVarumärkenKampanjPR-kampanjReklamkampanjKommunikationReklamMed den nya elbilsmodellen Volvo EX90, som lanseras den 9:e november, tar Volvo ett nytt kliv i sitt långsikta arbete för ökad säkerhet vid bilkörning. Bilen beskrivs innehålla en ”osynlig
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 195 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 5 995 kr. Inför varje förnyelse har du möjlighet att säga upp.