Kampanj
Apoteket släpper stor EMV-kampanj – pris i fokus
Publicerad: 7 mars 2023, 10:20
Apoteket vill att kunderna ska investera i familjen snarare än att lägga dyra pengar på apoteksvaror.
I lågkonjunkturer står kedjornas egna produkter ofta i fokus, så även i den senaste kampanjen från Apoteket. I den lyfter man fram att de som ”hela Sveriges apotek” vill att konsumenterna ska ha råd med varor av hög kvalitet, vilket i sin tur ska ge utrymme till att ”investera i familjen”.
– För att hitta rätt valde vi att hänga med in i familjernas egna badrum, i deras vardag, utan att styla eller försköna. Allt för att fånga något äkta med hög igenkänning, säger Rickard Villard, creative director på Apotekets inhouseavdelning Creative Studios.
För två år sedan bröt Apoteket det då 15 år långa samarbete med Forsman & Bodenfors för att i stället gå inhouse. I samband med det lanserades konceptet ”Allt för att du ska må bra” där en animerad orm fungerar som varumärkesbärare.
Kampanjen kommer att synas i tv, sociala medier och på utomhustavlor. Fotot kommer från Jesper Brandt och produktionen har hanterats av Colony.
Du missar innehåll i denna artikel på grund av dina cookie-val. Kontrollera dina inställningar och dubbelkolla om YouTube är blockerad under “Visa våra partners”.
Arbetsgrupp
Apoteket Creative Studios
Rickard Villard, AD och creative director
Victoria Tadayon Ovmark, grafisk formgivare
Åsa Candle, produktionsledare
Henrik Haeger, copy
Therése Ahlin Lindersson, Sr Projektledare
Jesper Brandt, fotograf
Produktionsbolag: Colony med Erika Falk, produktionsledare.