Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Kampanj
Publicerad: 6 september 2021, 10:20
I höstens kampanj vill Jula och Garbergs inspirera fler att uppleva glädjen att fixa saker själva – med hjälp av ett drömmande dansband.
Den svenska hemmafixarkedjan Jula, med e-handel och butiker i Sverige, Norge och Polen har tillsammans med Garbergs arbetat under kommunikationskonceptet ”Inget kan stoppa dig nu”, sedan 2018. I höstens kampanj vill varumärket inspirera fler att uppleva glädjen att fixa saker själva.
I höstens kampanj får vi möta dansbandet som drömmer om hur de med hjälp av Julas produkter, en bit händighet och benägen hjälp ska göra succé i sensommarkvällen.
– Ambition är att bjuda på inspiration, underhållning och fortsätta bygga vår tydliga färgstarka Julavärld och identitet. Både mätningar och resultat fortsätter peka på att vi är på rätt väg, kommenterar Jonas Järrenfors, marketing director på Jula.
Starship, som skrivit 80-talshiten ”Nothings gonna stop us now”, är en byggsten konceptet. I den senaste kampanjen har Jula tagit fram en svensk och norsk dansbandsversionen av låten. Kampanjen visas i Sverige och Norge på tv, digitala kanaler, radio och i Julas egna kanaler.
Under pandemin lyckades Jula Holdingkoncernen göra ett rekordresultat. Omsättningen för 2020 skrevs till 9,8 miljarder kronor, med ett resultat efter finansiella poster om cirka 1,3 miljarder kronor.
Du missar innehåll i denna artikel på grund av dina cookie-val. Kontrollera dina inställningar och dubbelkolla om YouTube är blockerad under “Visa våra partners”.
Jula
Marketing Director: Jonas Järrenfors
Marketing Manager: Silje Ekeberg Falk
Garbergs
Projektledare/strateg: Joakim Landin
Produktionsledare/byråproducent: Malin Boustedt
AD: Mattias Dahlqvist
Copy: Johan van der Schoot
Formgivare: Lowe Steiner
Motion graphics: Najeb Albakar
Regi: Traktor
Giants & Toys
Producent: Niklas Jakobsson
Executiv producent: Christian Rehnfors
Musik: Crille Olsson