Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Kampanj
Publicerad: 14 Oktober 2020, 08:06
Från Meds nya reklamserie med Dr Alban.
Meds låter Dr Alban rekommendera produkter för att minska risken för coronavirus i en ny serie reklamfilmer på Youtube.
Ämnen i artikeln:
MEDSArtisten Dr Alban höjde sin höst kring coronapandemin i maj, med låten ”Hello Sverige” – en hyllning och uppmaning till svenskarna att lyssna på statsepidemiolog Anders Tegnell.
Nu lajvar han även doktor i nätapoteket Meds nya reklamkampanj på Youtube, och rekommenderar produkter som munskydd och handsprit till sina patienter. Serien går under namnet ”Dr.Albans MEDS-favoriter!”.
Nya avsnitt släpps varje vecka under hösten. I ett av de första avsnitten är influencern Margaux Dietz med och gör reklam för sitt eget produktmärke X by Margaux. Fler gäster är att vänta under hösten, men vilka profiler det är har man inte avslöjat än.
Det är inte första gången nätapoteket lyfter fram den folkkäre artisten i sin reklam. Senast i våras syntes Dr Alban i flera reklamfilmer. Filmerna är en del av Meds renodlade strategi kring Youtube och sociala medier. Det unga bolaget skrotade tv som kanal helt tidigare i år.
Ämnen i artikeln:
MEDS