Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Kampanj
Publicerad: 21 januari 2022, 14:06
Göteborgs filmfestival skulle anordna masshypnos, men saknade tillstånd från Socialstyrelsen – något som krävs för den typen av evenemang. Nu har man landat i dialogen med Socialstyrelsen, och tillstånd är beviljat.
Festivalens konstnärliga ledare Jonas Holmberg och Fredrik Praesto bedömde nämligen att konstnärliga händelser inte behöver tillstånd eftersom hypnosen är en ”konstnärlig händelse” – men Socialstyrelsen höll inte med.
– Vi gjorde vår bedömning ihop med tillfrågade jurister, sedan kom det andra bedömningar från andra håll och då valde vi ändå att skicka in en ansökan, säger Jonas Holmberg till Göteborgsposten om varför man till slut skickat en ansökan.
Nu rapporterar Göteborgsposten att hypnosen blivit godkänd och kommer genomföras.
– Ja, det stämmer. Göteborgs filmfestival och Fredrik Praesto har i går (torsdag) fått tillstånd för tre kommande föreställningar. Tillståndet är förenat med villkor, meddelar Anna Granström, jurist på rättsavdelningen hos Socialstyrelsen, till Göteborgsposten.
Villkoren är att:
• hypnotisören ska ha en allmän ansvarsförsäkring,
• affischer och liknande ska innehålla uppgifter om att det är hypnos i underhållssyfte och att deltagarna är fria att när som helst under föreställningen avbryta sin medverkan,
• hypnosen ska utföras med respekt för deltagarnas integritet och välbefinnande. Deltagarna får aldrig utsättas för någon typ av tvång eller något som kan skada deras hälsa.
Biljetterna till föreställningarna är slutsålda.
– Föreställningarna har väckt ett enormt intresse både publiken och runtom i världen. Det är positivt, konstaterar Jonas Holmberg.