Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 26 Maj 2010, 06:24
Svenske stjärnregissören Adam Berg målar nästan hela världen i nya reklamfilmen för färgtillverkaren Dulux. Till sin hjälp har han 4000 liter färg 650 frivilliga målare.
Ämnen i artikeln:
Adam BergAdam Bergs förra storfilm Carousel, för Philips, visar en fiktiv shoot out med clowner och poliser vid ett sjukhus. För den filmen fick han och DDB Tribal i Amsterdam ett Grand Prix vid Cannes Lions förra året
Adam Bergs, och Euro RSCG Londons, nya megafilm Duluz Walls är närmast dokumentär i jämförelse. Under fem veckor i vår har Berg och hans team filmat i Rio de Janeiro, London, Paris och indiska Jodhpur. I varje stad har man engagerat lokalbefolkningen för att måla om grå bostadsområden, parkeringshus och offentliga byggnader. Totalt har 24 000 kvadratmeter målats i 120 olika kulörer.
Förutom reklamfilmerna har det gjorts kortdokumentärer från varje stad som målats om.
Enligt kampanjbloggen är målning i filmen på riktigt och finns fortfarande kvar husen i de fyra städerna. Ambitionen är att fortsätta att färglägga fler städer runt om i världen.
Ämnen i artikeln:
Adam Berg