onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Reklam

Anti-sexism-reklamen anklagas för sexism

Publicerad: 20 oktober 2015, 09:13

Reaktionerna blev inte som France 3 hade tänkt sig.

Den franska tv-kanalen France 3 drog tillbaka sin senaste kampanjfilm, eftersom den anklagades för att vara sexistisk. Även om tanken med filmen var att den skulle vara precis tvärtom.

Ämnen i artikeln:

Reklam

Yasmine Winberg

yasmine.winberg@resume.se


Filmen visar ett hem i oordning. Ugnen ryker, leksaker är utspridda över golven och ett strykjärn sätts i brand.

"Kvinnorna är på France 3", slår filmen fast, utan att frågan har ställts annat än i möjligtvis betraktarens huvud.

Syftet med filmen var att lyfta fram att tv-kanalen värderar kvinnlig personal högt på arbetsplatsen – att de har fler kvinnliga medarbetare än män. Den har nu stött på massiv kritik, enligt Adweek.

Den fick till och med Frankrikes statssekreterare med ansvar för kvinnors rättigheter, Pascale Boistard, att vädra sina åsikter om att hon inte tycker att filmen förbättrar jämställdheten.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev