Reklam
Boxer-Robert som knutte
Publicerad: 31 januari 2011, 12:44
Här är Boxers nya kampanj för HD-tv. Den här gången figurerar Robert som motorcykelknutte till tonerna av "Born to be wild",
FT
Fredrik Thambert
Boxer-Robert dyker upp både här och var. I den nya kampanjen signerad Abby Norm är han motorcykelknutte. Reklamfilmen kommer att gå i TV4, TV3 och TV6 och anspelar på bokstavslikheten mellan HD-tv och det klassiska märket Harley Davidson.
- En etablerad och välkänd figur som Robert gör sig bäst i redaktionella miljöer eller kopplad till företeelser i vårt samhälle. Kunskapen om HDTV är hög hos den teknikintresserade målgruppen. Allt vi behöver göra är att visa att Boxer nu också har HD. En lek med det HD-begrepp vi känner sen hundra år tillbaka och det nya känndes naturligt, säger Anders Knutsson, Kundansvarig på Abby Norm i en kommentar.
Arbetsgrupp
Kund: Boxer
Karin Friis, Marknadschef
Johanna Linde, Reklamchef
Byrå: Abby Norm
Anders Knutsson, Kundansvarig
Emil Frid, CD
Oskar Hellqvist, Interactive Creative Director
Helena Loneus, Grafisk formgivning
Cilla Ardhall, Produktionsledare
Bjarne Högman, Original
Produktionsbolag: Stiller Studios och Millford Animation
Regi: Patrik Forsberg
Animation: John Roxenhed
Producent: Caroline Forsberg