Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 25 mars 2022, 08:41
Caia cosmetics fälls av Reklamombudsmannen för att ha vilseledande marknadsföring.
Caia har vilseledande marknadsföring menar reklamombudsmannen och uppmanar skönhetsföretaget att ta bort formuleringen.
Ämnen i artikeln:
ReklamombudsmannenReklamombudsmannen menar att Caia Cosmetics är vilseledande och att möjligheten att konsumenter uppfattar att påståendet: ”CAIA Cosmetics är starka motståndare till djurförsök och våra produkter säljs inte på några marknader som kräver att produkterna testas på djur” som att Caia väljer att inte marknadsföra sina produkter alls på marknader som kräver att produkterna testas på djur.
Men enligt reklamombudsmannen går det inte att fastslå att några länder i dagsläget kräver att produkter testas på djur för att få säljas.
Som svar på kritiken skriver Caia: ”Enligt Beauty Icons AB krävs det fortfarande tyvärr till stor del i Kina. Det står över hela internet. Annonsören har bilagt en länk till en artikel på djurensratt.se.”
Artikeln från djurensratt.se är från 2019, och styrker inte Caias påstående om att det krävs djurförsök för att få sälja skönhetsprodukter i vissa länder. Därför finner reklamombudsmannen att reklamen är vilseledande.
Ämnen i artikeln:
Reklamombudsmannen