söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Reklam

Carl Wåreus lämnar DDB

Publicerad: 16 maj 2012, 06:09

Carl Wåreus lämnar DDB. Foto: Jonas Eltes.

DDB byter vd. Carl Wåreus slutar efter bara elva månader. Hans efterträdare blir vice vd:n David Sandström, 29, som tycker att det är "sjukt" att branschen inte fokuserar mer på att öka intäkterna.

Ämnen i artikeln:

DDBCarl WåreusReklam

MH

Magnus Helander


I förra veckan tvingades Bjarte Eide sluta som vd för Lowe Brindfors. Nu är det det dags för vd-byte på ytterligare en storbyrå.

Carl Wåreus lämnar sin post efter bara elva månader, skriver Dagens Industri:
– DDB bygger på passion, energirikedom och  entreprenörskap, och där har  David varit motorn. Nu lyfter vi in motorn i  centrum, säger Niclas  Melin, chef för DDB i Norden, till DI.

David Sandström är beslutsam:
– Det finns två finansiella instrument. Sänka  utgifterna eller öka  intäkterna. Deloitte och McKinsey jobbar med att  sänka kostnaderna. Vår  prioritet borde vara att öka intäkterna. Det är  sjukt att vår bransch  inte har tagit ett större grepp om det, säger  David Sandström till DI.

Han blev vice vd i fjol och hämtades då internt från planneravdelningen.

Vd-bytet  på DDB är ett av flera stora ledningsskiften  på de större byråerna  under våren.

McCann bytte ut Anne Årneby mot  Robert Bryhn. Hans Sydow har lämnat över till Jonas Björlin på Saatchi  & Saatchi, och Lowe  Brindfors sparkade nyligen Bjarte Eide.

Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev