Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 24 januari 2012, 15:58
Clear Channel samordnar sin inhemska och internationella utomhusreklamverksamhet under en enda ledare – William Eccleshare.
Foto: Pressbild.
Skuldsatta Clear Channel samordnar sina inhemska och internationella utomhusreklamverksamhet och låta det hela ledas av en enda chef – William Eccleshare.
William Eccleshare är en före detta reklambyråchef som blev chef för Clear Channel Outdoor International år 2009. Han tar nu även över ansvaret Clear Channels amerikanska verksamhet, enligt Financial Times.
Tanken är att i takt med att annonsörer vill koordinera utomhuskampanjer över hela världen så kan Clear Channels snabbt växande internationella verksamhet dela med sig av sina expertkunskaper till en inte lika snabbt växande amerikansk verksamhet.
William Eccleshare blir ytterst ansvarig för det arbetet.
Enligt honom har Clear Channels ägare Thomas H Lee och Bain Capital behållit kapitalstrukturen mellan de båda verksamheterna separat.
Så blir det även framöver eftersom ägarna vill ha kvar två divisioner för att ha kvar så många möjligheter som möjligt för en exit.
Enligt Financial Times kan omstruktureringen ändå inte ses som ett tecken på ökade förväntningar kring en snabb exit, vilket var den ursprungliga överenskommelsen då värderingen stod som allra högst.
Jean-Francois Decaux har visserligen meddelat att hans ambition är att antingen köpa Clear Channels eller CBS utomhusverksamhet, men det är naturligtvis bara under under förutsättning att de blir till salu.
William Eccleshare tror ändå att den möjligheten fortfarande finns, men då måste Jean-Francois Decaux ha en: "tillräckligt stor check.
Enligt Financial Times är utnämningen av William Eccleshare en av de riktigt stora förändringarna i utomhusreklambranschen efter att Bob Pittman utsetts till chef för Clear Channels moderbolag CC Media Holding i oktober förra året.
Karl-Johan Byttner