Reklam
De vinner Månadens Kampanj 2017 – hela listan
Publicerad: 22 december 2017, 09:19
IM:s Humanium, Försvarsmakten, Delicato, Ikea och Fotografiska är några av de som skördat framgångar i Månadens Kampanj under 2017. Foto: Montage.
Ämnen i artikeln:
ReklambyråerDesignbyråerContentbyråerMånadens KampanjPR-ByråerByråtoppenÅkestam HolstNord DDBForsman & BodenforsReklamÅkestam Holst dominerar Månadens Kampanj 2017 och blir överlägsen totalvinnare.
Det är framför allt byråns kampanjer för Ikea som prisas.
Ikea har skördat många månadens kampanj-frukter i år för sitt koncept "Där livet händer". Det bidrar starkt till Åkestam Holsts vinster i kategorierna print, film och alternativa media som räcker gott och väl till en totalvinst i Månadens Kampanj 2017 och en god marginal före tvåan Nord DDB och trean Forsman & Bodenfors.
Totalvinnare 2017 25-i-topp
1. Åkestam Holst
2. NORD DDB
3. Forsman & Bodenfors
4. Garbergs
5. King
6. ANR BBDO
7. Volt
8. Ord & Bild
9. Happy F&B
10. Saatchi & Saatchi
11. Great Works
12. Abby Priest
13. Volontaire
14. Prime
15. M&C Saatchi
16. Edelman Deportivo
17. Creuna
18. McCann Sthlm
19. Cohn & Wolfe
20. Garbergs_project
21. Söderhavet
22. Wenderfalck
23. TBWA
24. Futurniture
25. Round & Round
Kategorivinnare
Film
1. Åkestam Holst
2. Forsman & Bodenfors
3. TBWA Stockholm
Design
1. Happy F&B
2. Söderhavet
2. Garbergs_project
Alternativa Media
1. Åkestam Holst
2. ANR BBDO
2. Ord & Bild
2. Great Works
Print
1. Åkestam Holst
2. King
3. Saatchi & Saatchi
Utomhus
1. Nord DDB
2. Volt
3. Åkestam Holst
PR
1. Nord DDB
1. Forsman & Bodenfors
2. Ord & Bild
2. Cohn & Wolfe
Content
1. Prime
1. Creuna
1. McCann
1. Volontaire
2. OTW
3. M&C Saatchi
3. Abby Priest
3. Doe Blomberg Gottberg
Digitalt
1. Garbergs
2. Edelman Deportivo
3. Nord DDB
3. Profil Kommunikation
3. Forsman & Bodenfors
FAKTA / Så räknade vi:
Totalt under året ger en förstaplats 250 poäng, en andraplats 125 poäng och en tredjeplats 50 poäng i respektive kategori. Men för att även mindre delsegrar ska belönas har totalsumman splittats och fördelas under året.
En förstaplats i exempelvis film under året ger då 250/8=31 poäng, då antalet filmomgångar är 8 under ett år. I kategorin Alternativa medier där tävlingsomgången sträcker sig under en längre period och antalet omgångar endast är fyra på ett år ger en förstaplats istället 250/4=62 poäng.