Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 4 juli 2013, 10:00
Foto: Pressbild.
Anette Jannerö ersätter Anders Forssten som ny marknadschef på Max från och med september. Hon har tidigare arbetat med varumärken som Coop och Absolut Vodka och kommer närmast från en roll som vice vd/varumärkesstrateg på Stockholm Design Lab.
– Vi har träffat en mängd oerhört kompetenta kandidater och känner oss mycket nöjda med att ha hittat Anette som både har erfarenheten och personligheten som krävs för jobbet. Vi hälsar henne varmt välkommen, säger Christoffer Bergfors, vice vd på Max i en kommentar.
Anette Jannerö ska ingå i Max ledningsgrupp - hon har lång erfarenhet från såväl svensk som internationell marknadsföring.
Hon ska ansvara för Max varumärkesstrategi samt leda marknadsavdelningens arbete inom design, PR och sociala medier.
Max är Sveriges äldsta hamburgerkedja och drog igång 1968. Den har idag 105 restauranger och så sent som 2011 öppnade Max sin första restaurang utomlands – Max finns idag på fyra marknader.
– Det känns otroligt spännande att få vara med och vidareutveckla ett av Sveriges starkaste varumärken både i Sverige och internationellt mot visionen att bli världens bästa hamburgerkedja. Dessutom har Max en företagsfilosofi och moderna värderingar som jag fullt sympatiserar med, säger Anette Jannerö i en kommentar.
Hon ersätter Anders Forssten, som efter tolv år som marknadschef på hamburgerkedjan går över till mobilbetaltjänsten Seqr.
Max har cirka 3 300 anställda och en omsättning på drygt 1,6 miljarder kronor under förra året.
Karl-Johan Byttner